آدرس قالیشویی
اسلامشهر ،شیرودی،کوچه 44 پلاک 31
مشاوره و سفارش سریع
رفوگری ،بازسازی و مرمت

همانطور که می‌دانید فرش‌های دستبافت ایرانی در جهان شهره خاص و عام هستند. این کالاهای ارزشمند هم از نظر کیفیت بافت و نخ و هم از نظر طرح و نقشه تفاوت زیادی با فرش‌هایی دارند که در سایر نقاط جهان بافته می‌شوند. جالب است بدانید که در گذشته فرش دستبافتی که دچار آسیب می‌شد؛ به جای اینکه دور انداخته شود رفو شده تا دوباره قابل استفاده شود.
رفوگری فرش چیست؟

در واقع رفوگری فرش حرفه اصلی برخی از افراد بود. ارزشمندی فرش‌های ایرانی سبب شده که این حرفه، برخلاف سایر شغل‌های قدیمی و سنتی، با گذشت بیش از چند صده از ظهور هنر فرشبافی در ایران، همچنان زنده و پر رونق باشد. تنها تفاوتی که در این حرفه ایجاد شده؛ مکانی است که این خدمات را به مشتریان عرضه می‌کند. در گذشته اکثر فروشندگان فرش و قالی در رفوگری نیز تخصص داشتند و افراد برای رفوی فرش خود باید به مغازه‌های فرش فروشی مراجعه می‌کردند.

اما در حال حاضر، اکثر متخصصان و استادکاران حرفه‌ای در زمینه رفوی فرش، در قالیشویی‌ها به مشتریان خود خدمات ارائه می‌کنند. قالیشویی پاک به عنوان یکی از معتبرترین و بهترین قالیشویی‌های تهران، یکی از مراکزی است که می‌توانید فرش‌ها و تابلو فرش‌های نفیس و دستبافت خود را برای رفو به رفوگران حرفه‌ای و متخصص آن بسپارید.

رفوگری فرش چیست؟

در این مجموعه، افراد خبره‌ای فعالیت دارند که هر کدام از آنها ضمن داشتن تجربه سال‌ها رفوگری و ترمیم فرش، دانش کافی برای احیای مجدد آن را دارند. بنابراین اگر فرش دستبافتی در منزل دارید که به دلایل مختلف دچار پوسیدگی و آسیب شده است؛ می‌توانید با کارشناسان ما در مورد ترمیم آن مشورت کنید. فراموش نکنید که فرش یک کالای ارزشمند و قیمتی است و پرداخت هزینه برای اصلاح بافت، طرح و رنگ آن نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.
عملیات رفوگری فرش چه موقع نیاز است

ترمیم یا رفوگری فرش به عملیاتی گفته می‎شود که در آن کجی، پارگی، پوسیدگی، سوختگی و آسیب‌دیدگی فرش اصلاح می‌شود. رفو در واقع مجموعه‌ای از اقدامات ترمیمی است که بسته به نوع و شدت آسیب، با هدف بازیابی، روی فرش انجام می‌شوند. به عنوان مثال برای رفع عیوب جزئی مانند ترمیم ریشه و شیرازه، از اقداماتی مانند ریشه بافی، شیرازه دوزی، رفوگری و رفع چروکیدگی استفاده می‌شود. اما اگر آسیب گسترده و جدی باشد؛ باید اقدامات اساسی‌تری مانند مرمت روی فرش انجام شود. پوسیدگی و سوختگی جزء این دسته از آسیب‌ها هستند.

این نکته را فراموش نکنید که هنرمندان فرشباف کشورمان برای هر گره و هر رج از هنر دست‌شان که به صورت فرش زیر پای شما پهن شده است زحمت زیادی کشیده‌اند. بنابراین حفظ، مرمت و نگهداری از این آثار ارزشمند وظیفه ماست. در واقع این کار ما نوعی حفاظت از هنر و تاریخ ایران است. رفوگری یک حرفه بسیار ارزشمند است که می‌تواند در این مسیر به ما کمک کند. بسیاری از فرش‌های قدیمی که در حال حاضر در موزه‌ها به عنوان آثار تاریخی به نمایش درآمده‌اند؛ حاصل تلاش همین رفوگران هنرمند هستند.
آشنایی با مراحل مختلف ترمیم فرش

چاقوی بافت، نخ و سوزن، درفش، موم، انبردست، کلاف‌های هم‌جنس فرش و انگشتانه مهم‌ترین ابزارهایی هستند که یک استاد رفوگر باید به آنها دسترسی داشته باشد. مراحل رفوگری از شستشوی فرش آغاز می‌شود. بعد از شستشو ممکن است برخی از گره‌های آسیب‌دیده همچنان در جای خود باقی مانده باشند. در گام بعدی این گره‌های ناقص باید به کمک سوزن و درفش از بافت فرش جدا شود. اگر مساحت زیادی از فرش آسیب دیده باشد؛ قالی به چهارچوب چوبی خاصی بسته می‌شود تا کار مرمت با دقت و سرعت بیشتری انجام شود. در مرحله بعدی، عملیات تارکشی و گره‌زنی روی فرش انجام خواهد شد. با زدن گره‌های تازه و سالم به تار کشیده شده؛ کار رفوگری عملا به اتمام می‌رسد و قالی قابل استفاده است.

اگر ایراد مربوط به پیچ‌خوردگی و چروک باشد؛ فرش با استفاده از نوارهایی مخصوص، از پشت محکم کشیده شده تا چروک و پیچ مرتفع شود. فشار ملایم و یکنواخت این باندها موجب می‌شود که فرش به حالت استاندارد و اولیه خود باز گردد.

گاهی آسیب‌دیدگی پرز، چله یا پود فرش کار این کالای ارزشمند را به رفوگری می‎رساند. معمولا دررفتگی، پوسیدگی، فرسودگی، بیدزدگی، پارگی، سوختگی و رنگ‌پریدگی عواملی هستند که چنین آسیب‌هایی را به وجود می‌آورند. هر کدام از این آسیب‌ها نیز نیاز به ترمیم به شیوه مناسب خود را دارد. به عنوان مثال برای دررفتگی چله و آسیب دیدگی عمقی پودها، روش‌های تخصصی‌تری نسبت به آنچه در بالا به آن اشاره کردیم وجود دارد. این در حالی است که برخی از آسیب‌ها مانند از بین رفتن پرز فرش، نیاز به عملیات ویژه‌ای ندارند و گره زدن مجدد، چاره حل مشکل است.

عملیات رفوگری فرش در تهران
چه عواملی باعث آسیب فرش می‌شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که می‌توانند به الیاف یا تار و پود فرش آسیب زده و حتی موجب سوراخ شدن آن شوند. تماس فرش به مدت طولانی با رطوبت بیش از حد یکی از عمده‌ترین دلایلی است که باعث پوسیدگی می‌شود. به غیر از رطوبت، حمله حشرات موذی مانند بید، برخورد اشیاء تیز با فرش، سوختگی و ریختن مواد شیمیایی روی آن نیز می‌تواند کار فرش را به رفوگری بکشاند.

فارغ از علتی که سبب آسیب‌دیدگی فرش شده است؛ نتیجه کار به شدت به میزان تبحر استادکاری بستگی دارد که اقدام به رفوی فرش می‌کند. رفوگری دارای مراحلی است که هر کدام ظریف‌کاری‌های خاص خودشان را دارند و اگر به درستی انجام نشوند می‌توانند روی نتیجه تاثیر منفی داشته باشند. تعویض گره‌ها، ترمیم شکستگی شاخه‌ها، اصلاح غلط‌بافی‌ها، رفع پاره‌گی پود یا چله و در آخر ترمیم پارگی قالی بر روی دار همگی از جمله مشکلاتی هستند که برای رفوی اصولی و کسب نتیجه موفقیت‌آمیزی حتما باید توسط استادکار رفوگر انجام شوند.
وسایل مورد نیاز برای رفوگری فرش

همانطور که اشاره شد؛ رفوگری یک هنر و حرفه است و برای انجام آن باید از ابزارها و ادوات خاصی استفاده کرد. شانه یادفتین، قلاب، قلاب پشت، قلاب خواو مشهدی «قلاب خواب»، چاقو، چاقو «کارد بی نوک»، چاقو و چنگال، چاقوی بافت، سوزن، دستگاه چوبی یا دار رفوگری (چار چوب)، قاشین، کیله برس قالی، قیچی معمولی یا صاف، قیچی پرداخت، انبردست یا دم باریک، سوزن شیرازه، تخته شیب دار، موم، انگشتانه، درفش و میخ کش از جمله مهم‌ترین ابزارهایی هستند که یک استاد رفوگر باید کار با آنها را آموزش دیده باشد.
خدمات جانبی رفوگری

گاهی برای رفع نقص یک فرش، استادکار مجبور می‌شود که در کنار رفوگری، خدمات تکمیلی دیگری نیز به مشتری ارائه دهد. این خدمات در واقع زیر مجموعه رفوگری هستند و به عنوان عملیات تکمیلی نیز از آنها یاد می‌شود. معمولا خدمات تکمیلی، پس از اتمام بافت و یا شستشوی فرش، جهت محافظت از سلامت فرش و حتی برطرف نمودن برخی از معایب روی آن انجام می‌شود. برای اطلاع از قیمت قالیشویی و رفوگری فرش و قالی در تهران و کرج می توانید با قالیشویی پاک تماس بگیرید.
مهم‌ترین مزیت رفوگری فرش چیست؟

رفوگری هنر زنده کردن فرش‌هایی است که به دلیل آسیب‌دیدگی در معرض نابودی کامل هستند. استادکاران رفوگر با استفاده از هنر دستان خود می‌توانند به احیای این کالاهای ارزشمند کمک کنند.

مهم‌ترین مزیت رفوگری فرش چیست؟

فراموش نکنید که فرش ایرانی فقط ارزش مادی ندارد. بلکه آنچه که فرش ایرانی را متمایز می‌سازد؛ ارزش معنوی، تاریخی و هنری آن است.

بنابراین مهم‌ترین مزیت رفوگری فرش، حفاظت از هنر و تاریخ کشورمان است. ضمن اینکه برخی از طرح‌ها و نقوش فرش ایرانی در معرض انقراض است و تنها نسخه‌های بافته شده‌ای از آنها در دسترس است. مراقبت و نگهداری از فرش‌هایی که با این طرح‌ها بافته شده‌اند می‌تواند به محافظت از این نقوش کمک کند.
رفوگری فرش در بهترین قالیشویی تهران

اگر نیاز به دریافت خدمات در زمینه رفوگری فرش و قالی، ریشه دوزی فرش، شستشوی فرش، مبل شویی، شیرازه دوزی، لکه برداری فرش و غیره را دارید می توانید از طریق صفحه سفارش آنلاین در وب سایت قالیشویی آنلاین پاک بهترین قالیشویی تهران سفارش خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.